تبلیغات
مشتی چت|مشهد چت|بهیاران چت - مطالب آبان 1397

چت,چت روم,چت روم فارسی,مشتی چت,مشهد چت,بهیاران چت,مشهدچت,چت مشهد,چت مشتی,چت روم مشهد,چت روم مشتی,مشتی گپ,مشهد گپ,گپ مشهد,مشهد پا

بهیاران چت

نویسنده :دیس لاو
تاریخ:دوشنبه 14 آبان 1397-08:08 ب.ظ

در چند سال اخیر با وجود مشکلات بسیار در حوزه پرستاری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جای برنامه‌ریزی در جهت رفع این مشکلات، اقدام به اجرای طرح‌هایی غیرکارشناسی مانند به‌کارگیری بهیاران به جای پرستاران کرده که این موضوع به‌طور حتم تبعات بسیاری را برای حوزه سلامت به‌دنبال دارد.
شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۰۵

به‌گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، متأسفانه هر از چند گاهی با وجود مشکلات بسیار در حوزه پرستاری، شاهد بروز تناقضات قانونی در این حوزه هستیم که اگر بخواهیم از نواقص مدیریت دولتی به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی در اجرای قانون بهره‌وری بالینی پرستاری یا کاهش ساعت کاری پرستاران و یا جذب حداکثری پرسنل کارآزموده بگذریم، در چند هفته اخیر موضوع تعجب‌انگیز بهیاران به جای پرستاران مطرح شده است.

اعلام این موضوع در چند هفته اخیر موجب شد تا به حوزه پرستاری شوک قوی وارد شود به صورتی که  هنوز بعد از گذشت چند هفته پرسنل پرستاری همچنان در اغماء و نگرانی به سر می‌برند.

هم‌اکنون حوزه پرستاری کشور به‌علت بی‌توجهی دولت با سردرگمی روبه‌رو است، به‌طوری که نبود نیروی متخصص پرستاری به یکی از دغدغه‌های این حوزه تبدیل شده از طرف دیگر نیز بیمارستان‌ها برای ارائه خدمات به بیماران به علت کمبود پرسنل با مشکل مواجه شده‌اند.

 

کمبود پرستار، زنگ خطر حوزه سلامت

حسن تأمینی‌لیچایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ از کمبود نیروی متخصص و پرستار در بیمارستان‌ها انتقاد کرد و گفت: متأسفانه هم‌اکنون میزان تربیت و آموزش این پرسنل با میزان استخدام هیچ تطابقی ندارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشهد چت

نویسنده :دیس لاو
تاریخ:دوشنبه 14 آبان 1397-08:07 ب.ظ
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

مشتی چت

نویسنده :دیس لاو
تاریخ:دوشنبه 14 آبان 1397-08:05 ب.ظ

مشتی به مشهد مربوط نیست

پایگاه خبری گُلوَنی، سیدرضا شکراللهی: این یک قاعده‌ی آوایی در زبان فارسی ست که گاه به جای «ک» می‌گوییم «گ»، مثل اشک و سرشک و لشکر. یا «هـ» را ««ی» می‌گوییم و «د» را «ت»، مثل میتی و مهتی به جای مهدی.

داستان تبدیل «مشهدی» به این واژه به معنای کسی که به سفر مشهد رفته هم  از همین قرار است.

مگر مشتی مندلی، مخفف عامیانه‌ی مهدی محمدعلی نیست؟ البته که هست.

اما این را هم بهتر است بدانیم که هر مشتی مشهدی نیست، همان طور که هر گردی گردو نیست.

این کلمه در خیلی از موارد ربطی به این قاعده‌ی آوایی ندارد و در همه‌جا صورت مخفف و تحریف‌شده‌ی «مشهدی» نیست.

مثلاً اگر فلان دوست‌مان آدم مشتی ست یا بستنیِ اسمال مشتی از بقیه خوشمزه‌تر است، هیچ‌کدام ربطی به شهر و زیارت مشهد ندارند.

«مشت» از واژه‌های کهن فارسی ست که معنای مستقل داشته و دارد و ما هم‌چنان از آن به‌درستی استفاده می‌کنیم، بی‌آن‌که آن را از «مشهدی» جدا بدانیم و معنای دقیق آن را بدانیم.

پس مشتی یعنی چه؟

«مشت» صفت است و در گذشته در این معناها به کار می‌رفته: انبوه، بسیار، پر، لبریز، غلیظ، گنده

یعنی اگر یک چای غلیظ و همه‌چیزکامل می‌خوریم، یک چای مشت خورده‌ایم که هیچ ربطی به مشهد ندارد.

یا اگر سرمان را پیش دوست‌مان کج می‌کنیم و می‌گوییم «تو را خدا یک حال مشتی به ما بده»، منظورمان حالی نیست که به شهر مقدس مشهد مربوط باشد.

منظورمان به تعبیر امروزی‌تر همان «حال اساسی» یا به تعبیر بامزه‌تر و جوانانه‌اش «حال اسیدی» ست!

یا وقتی تعریف می‌کنیم که «رفتیم و یک کباب مشتی زدیم به بدن»، منظورمان این نیست که به مشهد رفته‌ایم و با کباب‌ها به بدن‌مان ضربه زده‌ایم!

بل‌که آشکارا داریم قیافه می‌گیریم که رفته‌ایم، سیر و پر کباب خوشمزه خورده‌ایم و خودمان را خفه کرده‌ایم و حالا هم داریم دل شما را می‌سوزانیم!

پایان پیام

برای اطلاعات بیشتر مزخرفات فارسی نوشته رضا شکراللهی  را بخوانید:

برای خرید نسخه الکترونیکی کتاب مزخرفات فارسی اینجا کلیک کنید

برای خرید اینترنتی نسخه چاپی مزخرفات فارسی اینجا کلیک کنید
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات()